renovat.ro

» » » »


ADAUGA O INTREBARE

Diferente polistiren grafitat si polistiren simplu

Buna ziua, Nu stiu ce sa aleg pentru izolatia exterioara a casei. Polistiren cu grafit sau simplu? Ce producatori de polistiren cu grafit exista si cam ce preturi au? Exista vreo diferenta de calitate intre cele doua> Multumesc


Raspunsuri si comentarii
Elena V. a scris:

Polistirenul grafitat caracteristici: porozitate deschisa, muchii drepte, rezistenta la incovoiere, rezistenta la tractiune, conductivitate termica 0,032 W/mK si se recunoaste usor dupa dunga rosie pe laterala pachetului, pret orientativ 57,12 lei/pachet. Polistirenul expandat caracteristici: ignifugat, porozitate densa, rezistenta la incovoiere si tractiune, conductivitate termica 0,039 W/mK, pret orientativ 36,49 lei/pachet. Diferentele de calitate sunt sensibile, motiv pentru care cred ca pretul ar decide alegerea, in functie de cantitatea necesara.

daniel a scris:

Polistirenul grafitat este imbogatit cu grafit, (o forma naturala a carbonului), iar acest lucru aduce costuri suplimentare produsului. O placa de polistiren grafitat de 10 cm va izola mai bine decat o placa de 10 cm de polistiren expandat, dar desigur este si o diferenta de pret. Un producator autohton de polistiren grafitat este Adeplast. Gasiti la ei pe site un calculator de preturi pentru mai multe tipuri de termosisteme si va puteti face o idee de preturi.

Cere preturi comunitatii, cere sfaturi si informatii tehnice comunitatii renovat.ro
Linkuri sponsorizate

Posteaza!

*Nume:
E-mail: Notifica-ma la comentarii pe aceasta pagina
Nu arata e-mailul meu
*Text:
Confirm ca am peste 16 ani si doresc sa postez

Taguri: izolare cu polistiren , materiale de constructii ,

Taguri:    izolarea cu polistiren,

ADAUGA O INTREBARE

Dezvoltarea web si seo de fluxsoft.ro